Artykuły

Obietnice Boga #2 - Komu prawdziwie wierzyć

Wielkim krokiem zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Od kilku tygodni w mediach rozbrzmiewają piosenki wychwalające choinkę, śnieg, dzwoneczki i „święta” jako takie.

Ludzie trwają w oczekiwaniu na wigilię, pierwszą gwiazdkę, wspólne biesiadowanie, kolędowanie, spotkania rodzinne. Co roku tak samo, co roku niezmiennie, bo tradycja, przyzwyczajenia, bo „zawsze tak było”. Barszcz, uszka, karp, pierniki, prezenty… Można zauważyć zderzenie dwóch światów, takiej przestrzeni, która mówi podobne słowa, a w rzeczywistości chodzi o coś zupełnie innego. Świętujemy, ale w rezultacie poza używaniem nazwy „Boże Narodzenie” nie ma nic. Gdyby usunąć choinkę, pierniki, prezenty, kolędy to za tym wszystkim ukazałaby się wielka pustka. Patrząc na to wiem, że „światu” wierzyć nie mogę, bo nie mam pojęcia, jakie święta „świat” obchodzi. Kiedy czytam Ewangelię, widzę, jak Bóg każdego dnia mówi słowa, które mają głęboki sens. Nie jest to „coś”, „cokolwiek”, ale jest to takie Słowo, które stało się Ciałem, czyli Jezusem, konkretną Osobą, Człowiekiem, który chciał być z nami tak blisko, byśmy patrząc na Jego czyny bez ograniczeń Mu wierzyli.

OBIETNICA: JESTEM Z TOBĄ

Pomyśl, co te słowa dla Ciebie oznaczają? Pewnie powiesz mi: "to zależy, kto je mówi". Fakt. Nie wiem, ile razy w życiu słyszałam słowa „jestem z tobą”. Były one wypowiadane w różnych okolicznościach, często w chwilach szczęścia, ale najbardziej pamiętam, że przemawiały one do mnie, gdy czegoś się bałam, miałam do wykonania zadanie, które przekraczało moje możliwości lub nie umiałam sobie poradzić z moim życiem, trudnościami. Jestem z Tobą. Proste, a zarazem niezwykle głębokie. Można to zdanie przeżywać na dwa sposoby: świadomie lub nieświadomie. Nieświadomie – to znaczy mówić: "cieszę się, że to do mnie mówisz, ale czuję się tak głęboko samotny w życiu, że nie wierzę, że te słowa mają jakieś znaczenie. Tyle razy w życiu zawiodłam się na innych, nawet na Bogu, że jedno wiem na pewno: CHCESZ NA KOGOŚ LICZYĆ – LICZ NA SIEBIE!". Tak mówią zranione serca, rozczarowane niespełnieniem swoich oczekiwań i zamknięte na to, że może jednak rzeczywistość jest inna. Co oznacza przeżyć świadomie czyjąś obecność obok siebie? To znaczy mieć pewność, że osoba, która je wypowiada nie jest lekkoduchem, ale „stoi” konkretnie za tymi słowami, za mną, by mnie wspierać, umacniać, dodać odwagi, siły, wiary. Najczęściej jest to nam ktoś znany i mamy absolutną pewność, że jeśli to mówi, to tak jest. Słowo = CZYN. Jak to się przekłada na życie z Bogiem? Co oznacza, że BÓG jest ze mną? Nie wiem, ile razy w całej Biblii występuje zapewnienie o obecności Boga przy człowieku, ale przez każde Jego słowo przebija troska, czułość, wsparcie, opieka. JESTEM to znaczy: cokolwiek stanie się w Twoim życiu Ja, Bóg, nie zmienię o Tobie zdania, będę Cię kochać, towarzyszyć, umacniać i dawać szczęście. To wynika z tego, że Bóg jest Bogiem, czyli niepojętą miłością. Co mówi Biblia?

„Ja jestem twoim obrońcą” Rdz 15,1

„Ja jestem z tobą i będę cię strzegł, gdziekolwiek się udasz” Rdz 28,15

„Pan jest z Tobą dzielny wojowniku” Sdz 6,12

„Ja jestem z Tobą nie trwóż się” Iz 43,5

„Jestem z Tobą, by cię chronić” Jr 1,19

„ja jestem z tobą i nikt nie targnie się na ciebie” Dz 18,10

„Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy BÓG Z NAMI” Łk 1,24

Były takie święta Bożego Narodzenia, które z różnych przyczyn spędzałam sama. Spodziewałam się po sobie, że będzie to czas głębokiego niczym niezmąconego smutku, narzekania i przygnębienia. Uszykowałam wszystko do wigilii i…przeczytałam Ewangelię Łukasza o narodzinach Jezusa. Czytałam na głos, dobitnie i z każdym słowem dostrzegałam we mnie przemianę i przekonanie, że Jezus naprawdę jest ze mną, tu w tej chwili, w tym momencie. Narodził się jako Dziecko, by być najbliżej „przy sercu”, bym mogła wziąć Go na ręce i tulić. On jest ze mną, to nie jest slogan, tanie pocieszenie, ale fakt, który WSZYSTKO ZMIENIA!

Magdalena Plucner

Czytany 3824 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 08 grudzień 2015 13:57
Share this article

About author

Magdalena Plucner
Zaloguj się, by skomentować

STREFA WIDZA

  • VOD - oglądaj
  • Jezus na Stadionie 2015 PROMO
  • Jezus na Stadionie 2015 RETRANSMISJA
  • Kazania, konferencje, nauczania
  Niedziela Uwielbienia, luty 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, luty 2017, Katedra
  Niedziela Uwielbienia, luty 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, luty 2017, Katedra
  Niedziela Uwielbienia, styczeń 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, styczeń 2017,
  Niedziela Uwielbienia, styczeń 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, styczeń 2017,
  Niedziela Uwielbienia, grudzień 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, grudzień 2016,
  Niedziela Uwielbienia, listopad 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, listopad 2016,
  Niedziela Uwielbienia 13 listopada 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania 13 listopada
  Niedziela Uwielbienia 9 października 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania 9
  Niedziela Uwielbienia 9 października 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania 9
  Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra warszawsko-praska   Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra
  Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra warszawsko-praska   Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra
  Wieczór Chwały 17 kwietnia 2016, Katedra warszawsko-praska   Wieczór Chwały 17 kwietnia 2016, Katedra
  • 1
  • 2
  • 3
Top