Artykuły

Obietnice Boga #3 - Obiecanki cacanki, a... co na to Bóg?

To się wydarzyło na rekolekcjach, które prowadziliśmy w Wielkim Poście. Mój kolega podszedł do mnie i wywiązała się zwykła rozmowa, w zwykłym otoczeniu, na zupełnie zwykły temat, który potem jednak okazał się przełomowym dla mnie. Zostało rzucone pytanie: Czy kiedyś Bóg ci coś obiecał? Hmm… Miałam w sobie przygnębiającą pustkę w tej dziedzinie. Czy Bóg mi coś kiedyś obiecał? Zaczęłam w myśli wertować wydarzenia z życia i na pierwszy rzut oka nie dostrzegłam nic. Ale gdy zaczęłam się temu przyglądać, to zobaczyłam tę perłę. Czy faktycznie Bóg chce nam „coś” obiecywać? Jeśli tak, to dlaczego Mu na tym zależy? Przecież nie jest nam nic winien. A może On ma na to jakiś plan?

Bóg jest TATĄ

Czytam Słowo Boże codziennie i wiele razy doświadczam w nim, że Bóg koniecznie chce mi pokazać, jakim jest wspaniałym Ojcem. Ze wszystkimi aspektami Ojcostwa, czyli pragnieniem tego, by dziecko było, urodziło się i miało wspaniałe życie, oraz tego, że czasem trzeba syna/córkę wychowywać łagodnie i stanowczo, czasami strofować, kształtować moralny kręgosłup, uczyć co wolno, a czego nie. Bo dzieci Boga, to faktycznie dzieci z „najwyższej półki”. Czasami tylko o tym nie wiedzą. Widzę Boga, który jest zafascynowany rolą Ojca i całkowicie pochłonięty sprawami dzieci. A Ty, jak widzisz na dziś Ojca, który jest w niebie? Dlaczego o to pytam? Bo stale od różnych osób słyszę, że Bóg jest straszny, zsyła choroby, karze, generalnie jest „be”. Choć jak się wkupisz w Jego łaski, to może, może, może da się przebłagać. Przykro mi, ale ja takiego Boga nie znam. Właściwie to nie jest mi przykro, bo nie chciałabym mieć z kimś takim relacji, nawet koleżeńskiej. Aż mną zatrzęsło na samą myśl o tym. Od początku stworzenia świata Bóg/Ojciec uczył swoje dzieci życia. Najbardziej takie charakterystyczne jest to, że ludzie od zawsze pozostawali z Nim chętnie w relacji dość interesownej: jak im się dobrze wiodło – to od Niego odchodzili, jak źle – Boże ratuj! Ale na szczęście są w Biblii, i nie tylko w niej, zapisane osoby, które chciały „czegoś więcej”, czyli bycia z Bogiem na dobre i na złe. W Księdze Powtórzonego Prawa jest napisana jedna z najpiękniejszych obietnic Boga. Kiedy ją czytam, to czuję się tak, jakbym weszła w całe morze, w galaktykę błogosławieństw Boga, przyodziała się nimi jak płaszczem, były blisko mnie jak najbliższa myśl, najdroższa osoba. Przeczytaj, to sam się zadziwisz:

„Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście. Ja dziś nakazuję ci miłować Pana, Boga twego, i chodzić Jego drogami, zachowywać Jego polecenia, prawa i nakazy, abyś żył i mnożył się, a Pan, Bóg twój, będzie ci błogosławił w kraju, który idziesz posiąść. Ale jeśli swe serce odwrócisz, nie usłuchasz, zbłądzisz i będziesz oddawał pokłon cudzym bogom, służąc im –  oświadczam wam dzisiaj, że na pewno zginiecie, niedługo zabawicie na ziemi, którą idziecie posiąść, po przejściu Jordanu. Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię, kładę przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie, więc życie, abyście żyli wy i wasze potomstwo, miłując Pana, Boga swego, słuchając Jego głosu, lgnąc do Niego; bo tu jest twoje życie i długie trwanie twego pobytu na ziemi, którą Pan poprzysiągł dać przodkom twoim: Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi.”

Czy zauważyłeś, jaka jest w tym tekście proporcja dotycząca zobowiązania człowieka a zobowiązania Boga? Bóg chce dać nam WSZYSTKO w zamian za jeden dobry wybór – życia, szczęścia, błogosławieństwa – czyli słuchania Jego głosu we wszystkim. Bóg daje mi możliwość wyboru, samodzielnej decyzji, jak również przyjęcia konkretnych konsekwencji wyboru jednego lub drugiego. Ale kiedy już wybierzesz życie, to wiedz, że Bóg też będzie konsekwentny w tym, co nam daje. Dawno temu Arka Noego śpiewała piosenkę: „Kiedy Bóg coś obiecuje, zawsze słowa dotrzymuje” i Biblia to potwierdza, życie świętych to potwierdza, a Twoje? Czytałam kiedyś jeden tekst: „Bóg obiecał, że nigdy nas nie zostawi. Jeśli więc czujesz, że Bóg jest zbyt daleko, zastanów się, kto się oddalił?”. No właśnie, tak sobie myślę: kto się oddalił?

Magdalena Plucner

Czytany 5304 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 08 grudzień 2015 14:00
Share this article

About author

Magdalena Plucner
Zaloguj się, by skomentować

STREFA WIDZA

  • VOD - oglądaj
  • Jezus na Stadionie 2015 PROMO
  • Jezus na Stadionie 2015 RETRANSMISJA
  • Kazania, konferencje, nauczania
  Niedziela Uwielbienia, luty 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, luty 2017, Katedra
  Niedziela Uwielbienia, luty 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, luty 2017, Katedra
  Niedziela Uwielbienia, styczeń 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, styczeń 2017,
  Niedziela Uwielbienia, styczeń 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, styczeń 2017,
  Niedziela Uwielbienia, grudzień 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, grudzień 2016,
  Niedziela Uwielbienia, listopad 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, listopad 2016,
  Niedziela Uwielbienia 13 listopada 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania 13 listopada
  Niedziela Uwielbienia 9 października 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania 9
  Niedziela Uwielbienia 9 października 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania 9
  Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra warszawsko-praska   Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra
  Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra warszawsko-praska   Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra
  Wieczór Chwały 17 kwietnia 2016, Katedra warszawsko-praska   Wieczór Chwały 17 kwietnia 2016, Katedra
  • 1
  • 2
  • 3
Top