Artykuły

Obietnice Boga #6 - Dziwna logika

Czym w życiu jest strata? Co można stracić? Mnie osobiście strata kojarzy się z czymś trudnym, bolesnym i generalnie nieprzyjemnym, czego chciałoby się uniknąć za wszelką cenę.

W temacie strat, które bolą można wyliczyć: stratę pieniędzy, reputacji, relacji, zdrowia, ukochanej osoby itp. Na samą myśl o tym człowiek nerwowo zaciska pięści, a jednocześnie błagalnie wzdycha do Boga z prośbą, by go oszczędził. Są też dobre braki: złego humoru, grzechu, samotności, bólu, smutku, „fochów” itd. Jezus powiedział „jeśli ziarno wpadłszy w ziemię nie obumrze (nie poniesie straty życia), pozostanie tylko samo (brrr…). Jeśli obumrze, przyniesie owoc (osiągnie zysk).” (por J12, 24)  Na czym polegają słowa Jezusa o obumieraniu? Dlaczego Bóg życia, który chce dla nas obfitości, mówi o śmierci?

Nie wiem ile już razy w życiu doświadczałam śmierci, tej duchowej, utraty czegoś, na czym mi ogromnie zależało, w co wkładałam mnóstwo wysiłku, inwestowałam całą siebie. A tu klops. Nie ma. Moje reakcje na takie sytuacje były różnie skrajne, od frustracji, że jakim prawem „to” się dzieje, po solidną obietnicę, że już nigdy przenigdy nic nie będę robić, skoro strata tak boli, aż do zaufania Bogu, że to co się dzieje ma sens, mimo, że na dziś tego nie widzę.  Kiedyś w jednym z artykułów przeczytałam, że ilekroć Bóg nas wprowadza w taki stan duchowego obumierania to po pierwsze mówi w ten sposób, że jesteśmy na to gotowi, a po drugie, śmierć nie ma być tylko dla samej śmierci, ale po to by wydawać owoc, a nie zostać tylko samemu. Tylko naszą naturą jest to, że kurczowo trzymamy się tego, co już znamy, co jest moje i tylko moje i nikomu tego nie oddam. Dlaczego w naszej kulturze śmierć jest zawsze odczytywana, jako dramat a nie część, czy kolejny etap życia? Nawet nie chcemy o niej rozmawiać, tak jakby nie poruszanie tego tematu mogło coś zmienić. Dlaczego oceniamy to, że „niesprawiedliwa” jest śmierć osoby młodej a sprawiedliwa już starszej? Jeśli wielokrotnie w różnych dziedzinach życia doświadczamy jakiejś straty wtedy otwierając się na to, co Bóg chce przeprowadzić możemy zaufać, że On wie, kiedy i jak poprowadzić nas do życia.

Jest jeszcze jeden aspekt: to my chcemy decydować, z czego ma ewentualnie nastąpić obumarcie. Wyliczamy listę tego, co uważamy za zbędne, a potem się dziwimy, że Bóg z naszej listy nie wybrał niczego, co byśmy chcieli, a dotknął to, co mocno przed Nim strzeżemy, żeby tylko On nam tego nie zabrał. Byliśmy ze wspólnotą na pewnych misjach parafialnych. Każdego dnia 3 razy dziennie spotkania modlitewne, a pomiędzy nimi spotkania z ludźmi, rozmowy, modlitwy, słuchanie o boleściach życia. Żadne z tych osób nie dostrzegało, że to, z czym się tak strasznie szarpali, co widzieli jedynie w swym życiu, jako porażkę miało głębszy sens, czyli poddane Bogu mogło zajaśnieć życiem. Wielu z nich nie chciało „obumrzeć” w swoich planach, pomysłach dotyczących życia swoich dorosłych dzieci, które np. nie chodzą do Kościoła, obumrzeć w tym, by nie dyktować Bogu jak On ma z tego wyprowadzić dobro. Całe lata poświęcili na walkę, by nie oddać Bogu tego, co szaleńczo chcieli uratować, bo według nich Bóg nie do końca się na tym zna. Czyżby? Słowa Jezusa o obumieraniu nie były tylko dobrą radą, przepisem na udane życie. On pokazał to czynami, że dobra śmierć przynosi życie innym. Obumrzeć, by nie zostać samemu. Więc jeśli dziś czujesz się osamotniony, to może, dlatego, że nie zgodziłeś się na obumarcie w jakiejś dziedzinie życia? Nie zgodziłeś się na Boży plan względem Ciebie i może dziwisz się, że „coś” nie wychodzi tak jakbyś chciał. Zaproś dziś do tego Jezusa. On jest niesamowity z tą dziwną logiką, kompletnie sprzeczną z duchem tego świata. Bóg widzi w śmierci życie, potencjał, możliwości, nowy start. Kiedy te słowa piszę widzę teraz we mnie to, co umiera. Nie chce się szarpać, tracić siły na bezsensowną walkę. Chcę Jezusowi zaufać, bo skoro mówi: „musisz obumrzeć, żeby wydać owoc”, to się na tym zna. A jaka jest Twoja decyzja?

 Magdalena Plucner

Czytany 5534 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 08 grudzień 2015 14:05
Share this article

About author

Magdalena Plucner
Zaloguj się, by skomentować

STREFA WIDZA

  • VOD - oglądaj
  • Jezus na Stadionie 2015 PROMO
  • Jezus na Stadionie 2015 RETRANSMISJA
  • Kazania, konferencje, nauczania
  Niedziela Uwielbienia, luty 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, luty 2017, Katedra
  Niedziela Uwielbienia, luty 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, luty 2017, Katedra
  Niedziela Uwielbienia, styczeń 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, styczeń 2017,
  Niedziela Uwielbienia, styczeń 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, styczeń 2017,
  Niedziela Uwielbienia, grudzień 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, grudzień 2016,
  Niedziela Uwielbienia, listopad 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, listopad 2016,
  Niedziela Uwielbienia 13 listopada 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania 13 listopada
  Niedziela Uwielbienia 9 października 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania 9
  Niedziela Uwielbienia 9 października 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania 9
  Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra warszawsko-praska   Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra
  Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra warszawsko-praska   Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra
  Wieczór Chwały 17 kwietnia 2016, Katedra warszawsko-praska   Wieczór Chwały 17 kwietnia 2016, Katedra
  • 1
  • 2
  • 3
Top