Artykuły

Owo(!)cowo

Owocowo… a może Owo…ale co owo. Często zapominamy o OWYM warunku dobrej spowiedzi. A jak już o nim pamiętamy, to statystycznie dość słabo nam wychodzi. Co zrobić, żeby było lepiej? Jak to ugryźć, żeby owoc był zjedzony? A właściwie widoczny. Przemyślenia doświadczonego w tym problemie młodzieńca serwujemy jako zakąskę.

Mocne postanowienie poprawy, czyli trzeci warunek dobrej spowiedzi, będzie tematem tego tekstu. Nie wiem jak u Was, ale w moim przypadku bardzo często pozostawał on tylko na etapie „ dobrych życzeń”. Dopiero zbliżając się do Jezusa, dostrzegłem, że bez TEGO warunku dobrej spowiedzi nie postępowałem ani krok do przodu w relacji z Nim. Odchodząc od konfesjonału, czułem się usprawiedliwiony, tracąc poczucie obowiązku pracy nad sobą. Na szczęście Bóg obudził mnie z tego „ snu nieświadomości”. Rozmyślając nad tym stwierdziłem, że w sytuacji dobrego czy też mocnego postanowienia poprawy, ważne są dwie rzeczy.

Po pierwsze, żeby ono w ogóle było. Wydaje się to dość oczywiste, nie mniej jednak nie zawsze tak jest. Postanowienie poprawy jest czymś w rodzaju planu działania: co zrobić, żeby nie popełniać tych samych błędów. Bogu, jako kochającemu Tacie, zależy na rozwoju swoich dzieci, czyli mnie, Ciebie, Nas. On chce, żebyś pomimo swoich grzechów, mógł stawać się święty, przesiąknięty jego Miłością i obecnością. Łaska sakramentu daje nam siłę do walki z grzechem. Napisane jest w Księdze Rodzaju: „On (grzech) chce Tobą zawładnąć, a przecież ty możesz nad nim panować”(Rdz 4,7). Dzięki zbawieniu, które dokonało się w Chrystusie, jesteśmy zdolni zapanować nad grzechem. Wystarczy tylko, albo aż, podjąć współpracę ze Stwórcą, który chce nam błogosławić. Wyobraź sobie sytuację:  jest gorący letni dzień. Słońce w zenicie, a Ty rozpływasz się jak masło pod wpływem wszechogarniającego upału, który sięgnął już 40 oC i to tylko dlatego, że Twój termometr więcej nie vwskazuje. W Twojej wychłodzonej, nowiutkiej lodówce spoczywa ostatnia już puszka/butelka zimnej… ( tu wstaw to, co akurat Ciebie usatysfakcjonowałoby najbardziej). Jak dla mnie, to stałby tam kartonik soku wielowarzywnego z dodatkiem imbiru i szczyptą pieprzu cytrynowego. Hmm…  Pyszne . I w ten upalny dzień, kiedy nawet moja sąsiadka, której zawsze jest zimno, wije się z powodu spiekoty, TY podchodzisz do lodówki! Resztką sił otwierasz jej drzwi, wyciągasz TEN schłodzony, pyszny napój, otwierasz go z niecierpliwością, po czym stanowczym, lecz delikatnym ruchem ręki, jak gdybyś trzymał malutkie, drobniutkie i przesłodkie kurczątko, jak w chwili kiedy ma się coś najcenniejszego w dłoniach … wylewasz całą zawartość do zlewu. M A S A K R A. Trochę podobnie jest ze spowiedzią, po której w żaden sposób nie chcemy się zmienić. Z tą różnicą, że upał jest większy, Twoje pragnienie silniejsze, a TEN napój, który może je ugasić, jest o wiele lepszy i łatwiej dostępny. Zastanów się więc, czy Twoje pragnienie nie zasługuje na ugaszenie? Czy pragnienie, większe lub mniejsze, relacji z Jezusem, nie jest warte tego, aby podejść do lodówki, wziąć TEN napój i niezależnie od trudu, jakiego to od nas wymaga, WYPIĆ go ?!

Drugą istotną rzeczą jest tzw. poziom naszego postanowienia. Sam kiedyś żyłem w przekonaniu, że po spowiedzi to Szatan i cała wataha pokus mogą mi fiknąć. Brutalna prawda miażdżyła mnie, kiedy w krótkim odstępie czasowym po raz kolejny lądowałem przed kratkami konfesjonału. Przez dłuższy czas ten cykl, niczym pory roku, powtarzał się nieustannie. Miałem duży żal do siebie, że tak jest i że nie potrafię nic z tym zrobić. Aż któregoś dnia Jezus, przy pomocy pewnego kapłana, uświadomił mi coś ważnego: że sam to ja najwyżej mogę wyjść z Kościoła, ale żeby wyjść i walczyć, potrzebuję Jego. On zaś chce mnie prowadzić delikatnie, tak żebym walcząc z grzechem czegoś się jeszcze nauczył. Dlatego, kiedy myślisz o postanowieniu poprawy, o planie działania, obieraj sobie mniejsze cele, postanów sobie, że zaczniesz zmiany od rzeczy małych. Gdybyś miał wchodzić na górę zaczynając od szczytu… to raczej by Ci to nie wyszło. Jeśli jednak zaplanujesz sobie dotrzeć do pierwszego schroniska, do pierwszej bazy, dotarcie na szczyt jest już bardziej prawdopodobne. Zaplanuj, co zmienisz w TYM tygodniu, w TYM dniu, tak żeby Zbawienie, jakie Jezus Ci ofiarowuje m.in. przez sakrament pokuty, dokonywało się codziennie. Nie chciej zmienić wszystkiego od razu. Popracuj nad tym, z czego wynika konkretny grzech, a zobaczysz, jak to JEZUS będzie dokonywał w Twoim życiu rzeczy WIELKICH. I to dosłownie wielkich! To tak, jakby miał Cię wziąć spod tego schroniska górskiego i rzucić na sam szczyt, po czym dobiec tam przed Tobą, i złapać Cię. Kolejną ważną rzeczą jest coś, co mi „wypomina” mój spowiednik. To nie jest tak, że jak zmagam się z grzechem, to mam się na nim skupić. Niestety w tym układzie logikę można na chwilę odłożyć na bok. Walcząc z grzechem, koncentruj się na Jezusie, na tym, że chcesz to zrobić z miłości do Niego. Tak, żeby podstawą chęci zmian w Tobie było pragnienie Jezusa, a nie bycia lepszym, czy doskonalszym.
Tak się ma sprawa postanowienia poprawy. Mocnego i Dobrego.

Nie mniej jednak zanim zaczniesz pracować, to może się najedz? Żebyś miał siły do zmagań. Tak, żeby było OWOcnie!!! Może wypij coś odżywczego… np. sok wielowarzywny z dodatkiem imbiru i szczyptą pieprzu cytrynowego. 

Jakub Majchrzak

artykuł pochodzi z Magazynu Chrześcijańskiego Hbr 4,12

Czytany 3157 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 grudzień 2015 10:46
Etykiety
Share this article

About author

Jakub Majchrzak

Najnowsze od Jakub Majchrzak

Zaloguj się, by skomentować

STREFA WIDZA

  • VOD - oglądaj
  • Jezus na Stadionie 2015 PROMO
  • Jezus na Stadionie 2015 RETRANSMISJA
  • Kazania, konferencje, nauczania
  Niedziela Uwielbienia, luty 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, luty 2017, Katedra
  Niedziela Uwielbienia, luty 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, luty 2017, Katedra
  Niedziela Uwielbienia, styczeń 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, styczeń 2017,
  Niedziela Uwielbienia, styczeń 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, styczeń 2017,
  Niedziela Uwielbienia, grudzień 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, grudzień 2016,
  Niedziela Uwielbienia, listopad 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, listopad 2016,
  Niedziela Uwielbienia 13 listopada 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania 13 listopada
  Niedziela Uwielbienia 9 października 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania 9
  Niedziela Uwielbienia 9 października 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania 9
  Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra warszawsko-praska   Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra
  Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra warszawsko-praska   Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra
  Wieczór Chwały 17 kwietnia 2016, Katedra warszawsko-praska   Wieczór Chwały 17 kwietnia 2016, Katedra
  • 1
  • 2
  • 3
Top