Artykuły

Niechaj zstapi Duch Twój

Duch Święty nieustannie chce do nas przychodzić – nie ma co do tego żadnej wątpliwości. Dlaczego jednak nie zawsze doświadczamy Jego obecności i nie możemy cieszyć się z Jego darów i charyzmatów? Oto kilka najczęstszych powodów.

„Jezus nie został jeszcze uwielbiony”

Najczęstszą przyczyną słabej więzi człowieka z Duchem Świętym jest brak trwania we wspólnocie, która jest nie tylko miejscem wzrostu w wierze, ale i miejscem, gdzie Duch Święty przychodzi ze Swoimi darami w sposób szczególny. Charyzmaty nie są dane człowiekowi tylko dla niego samego. Są dane przede wszystkim dla wspólnoty, dla budowania Kościoła (Ef 4, 11). I to we wspólnocie gromadzimy się, by wyznawać, że Jezus jest Panem. Trwając we wspólnocie otwieramy się na działanie Ducha Świętego w naszym życiu. „Duch bowiem jeszcze nie był dany, ponieważ Jezus nie został jeszcze uwielbiony” (J 7, 37-39). Wspólnota jest tym miejscem uwielbienia Jezusa.
Inną przyczyną niedoświadczania Ducha Świętego może być brak przebaczenia i brak starania o usunięcie ze swej duszy tego korzenia goryczy (por. Hbr 12, 15). Nasze serce staje wówczas jakby związane kajdanami i nie może cieszyć się owocami zbawienia. Jak się uwolnić? Warto pamiętać, ze przebaczenie jest przede wszystkim DECYZJĄ. Wbrew wszelkim uczuciom, związanym z faktem, że ktoś mnie zranił, mogę podjąć decyzję, że przebaczam moim winowajcom w Imię Jezusa Chrystusa. I modlę się o łaskę takiego wybaczenia, by moc kochać swoich nieprzyjaciół.

Bywają sytuacje, kiedy najzwyczajniej w świecie jesteśmy zamknięci na łaskę. Nasze blokady sprawiają, że możemy przyrównać swoje życie do zakręcony słoja, którego nie da się napełnić. I chociaż Bóg wylewa na nas swoją miłość, spływa ona po nas tak, jakby strumień Wody Żywej napotykał na trudność, jaką jest pokrywa. Najczęściej tą pokrywą jest pycha. Boimy się obnażyć przed Bogiem, a szczególnie przed ludźmi. Martwimy się, co pomyślą o nas inni, więc z lęku przed wyśmianiem nie dzielimy się proroctwami czy obrazami, które daje nam Bóg. Czasem uważamy spoczynek w Duchu Świętym jako zbyt trudną lekcję pokory, gdyż „leży się” pośrodku kościoła na oczach innych. Ze względu na ludzi nie pozwalamy prowadzić się Bogu ani działać Mu w nas… Komu jednak chcemy się bardziej podobać: Bogu czy ludziom?

Innym częstym źródłem naszych problemów w relacji z Duchem Świętym jest brak zaufania. Wielu z nas nie poddaje się działaniu Pana Boga, bo trudno jest nam zaakceptować sytuację, w której to nie my mamy kontrolę nad wszystkim, kiedy nie my władamy swoim ciałem czy umysłem. Zamykamy się na to, czego nie potrafimy sobie racjonalnie wytłumaczyć. A Bóg zawsze szanuje wolność człowieka… Warto może jednak poprosić Go, by przekonał nas do tego, że możemy Mu zaufać. Przecież On pragnie najbardziej dobra i szczęścia swoich dzieci i chce, by każde spotkanie z Nim było czymś pięknym. On daje nam tylko to, co dla nas najlepsze. Nie może nas jednak zmusić do tego, byśmy przyjmowali Jego prezenty. Może natomiast pomóc nam otworzyć się na swoją łaskę. Wystarczy, że szczerze zwrócimy się do Niego – On sam będzie działać.Duch wieje tam, gdzie chce (J 3, 8)
Przeszkodą dla działania w nas Ducha Świętego mogą być także nasze wyobrażenia o formie Jego działania, tj. nasze konkretne oczekiwania wobec Niego. Często w modlitwie narzucamy Bogu swoją wolę i dyktujemy Mu, co ma zrobić. W pewnym sensie ograniczamy Go, nie otwierając się całkowicie na Jego działanie i nie pozwalając Mu czynić tego, co On sam chce.

Zdarza się też często, że ze względu na swoje wyobrażenia i oczekiwania nie rozpoznajemy Bożego działania w nas. Rozpatrujemy doświadczenie Ducha Świętego tylko w kategoriach uczuć i emocji, choć tak naprawdę nie musimy nic specjalnego czuć czy przeżywać, a być obdarowanymi. To owoce Ducha (Ga 5, 22n) pokazują Jego działanie w naszym życiu. Nie koncentrujmy się więc na sobie samych – na tym, co byśmy chcieli albo czego nie chcieli przeżywać – „Duch wieje tam, gdzie chce” (J 3, 8). Z całą pewnością jest On najhojniejszym z dawców i chce ci dać znacznie więcej, nic możesz sobie nawet wyobrazić. Po prostu pozwól Mu działać.

Maria Trusiło

artykuł pochodzi z Magazynu Chrześcijańskiego Hbr 4,12

Czytany 3256 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 grudzień 2015 10:57
Etykiety
Share this article

Najnowsze od Maria Trusiło

Zaloguj się, by skomentować

STREFA WIDZA

  • VOD - oglądaj
  • Jezus na Stadionie 2015 PROMO
  • Jezus na Stadionie 2015 RETRANSMISJA
  • Kazania, konferencje, nauczania
  Niedziela Uwielbienia, luty 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, luty 2017, Katedra
  Niedziela Uwielbienia, luty 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, luty 2017, Katedra
  Niedziela Uwielbienia, styczeń 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, styczeń 2017,
  Niedziela Uwielbienia, styczeń 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, styczeń 2017,
  Niedziela Uwielbienia, grudzień 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, grudzień 2016,
  Niedziela Uwielbienia, listopad 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, listopad 2016,
  Niedziela Uwielbienia 13 listopada 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania 13 listopada
  Niedziela Uwielbienia 9 października 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania 9
  Niedziela Uwielbienia 9 października 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania 9
  Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra warszawsko-praska   Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra
  Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra warszawsko-praska   Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra
  Wieczór Chwały 17 kwietnia 2016, Katedra warszawsko-praska   Wieczór Chwały 17 kwietnia 2016, Katedra
  • 1
  • 2
  • 3
Top