Artykuły

Czy każdy z nas posiada dary?

Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch, udzielając każdemu tak, jak chce (1 Kor 12, 11). Udzielając każdemu tak, jak chce! Nikt nie zna nas lepiej od Boga. On dobrze wie, do czego nas powołuje. Posyła nam swojego Ducha, by uzdalniał nas do posługiwania tam, gdzie nas posyła.

Coraz częściej słyszę o tym, jak mówi się o darach. I to nie o darach byle jakich, ale od Ducha Świętego. Każdy z nas już podczas sakramentu bierzmowanie zostaje obdarowany. Darem męstwa, mądrości, rozumu, rady, umiejętności, pobożności i bojaźni Bożej. I na tym etapie nasze perspektywy zaczynają się zawężać. Sama, kiedy już jestem świadkiem różnego rodzaju dyskusji na temat darów Ducha Świętego, często przytakuję, kiwam twierdząco głową, że są takowe i ludzie je posiadają. Tak! Powtórzę: „ludzie je posiadają”, ale ja? Nie, nie... To mnie nie dotyczy! Ja nie mam przecież żadnych darów... Wszyscy są obdarowani, a ja? – ja może nie zasłużyłam?

W Pierwszym Liście do Koryntian czytamy: Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich (1Kor 12, 4-6). Ten ma dar proroctwa, tamten mówi językami, jeszcze inny ma dar tłumaczenia języków, a co ze mną? Językami modlę się, ale tak, żeby nikt przez przypadek nie usłyszał i nie pomyślał sobie o mnie za dużo. W proroctwa raczej nie obfituję bądź też nie umiem ich rozpoznawać. Mądrość słowa – i z tym jest różnie. Więc o jakich darach mowa? Otóż odpowiedź jest tak naprawdę bardzo prosta i znajdziemy ją, czytając dalej słowa św. Pawła: Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch, udzielając każdemu tak, jak chce (1 Kor 12, 11). Udzielając każdemu tak, jak chce! Nikt nie zna nas lepiej od Boga. On dobrze wie, do czego nas powołuje. Posyła nam swojego Ducha, by uzdalniał nas do posługiwania tam, gdzie nas posyła. Myślenie o darach Ducha Świętego nie może być ograniczone tylko do tych, które chcielibyśmy mieć. Wtedy uwaga nasza skupia się na brakach, zamiast na tym, co posiadamy. A każdy z nas wyposażony jest w ogromny wór darów, tylko trzeba w końcu zacząć go rozpakowywać.
Moje wątpliwości co do darów, które posiadam, nieustannie mi towarzyszą. Jakie jest na to rozwiązanie? Myślę, że dobrym sposobem na odkrycie swoich darów jest zapytanie o nie kogoś, kto nas dobrze zna. I nagle okaże się, że obfitujemy w dary tak, że moglibyśmy obdzielić nimi połowę swojej rodziny i jeszcze by zostało. Od jakiegoś czasu ja sama odkrywam coraz to nowe dary. Ostatnio ktoś zadał mi pytanie, czy nie sprawia mi radości fakt, że ludzie chodzą w zaprojektowanych przeze mnie koszulkach czy też piją z kubków, na które zrobiłam nadruki? Jaka była moja odpowiedź? Nie, bo to jest beznadziejne, nie podoba mi się i nie wiem, dlaczego ludziom odpowiada. Ciągle wszystko na nie, negatywne. Kiedy tylko ktoś pochwali nas, zaraz mówimy: nie ma za co chwalić, to nic takiego. Ależ jest! Bo właśnie zrobiłaś/zrobiłeś coś wyjątkowego, czego nikt inny by nie zrobił. Bo masz dar, którego nie ma nikt inny. Bo jesteś niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju!

Zawsze zazdrościłam mojej siostrze tego, że umie tak świetnie gotować i piec, bo sama tak nie potrafię. Ale tak naprawdę ile razy próbowałam nauczyć się przyrządzać taką czy inną potrawę? Narzekać na braki umiemy, ale już nie wszyscy próbujemy coś zmienić. Każdy z nas jest inaczej obdarowany. Doskonałym przykładem na to jest wspólnota, do której należę. Razem tworzymy całość. Wszyscy bez wyjątku wnosimy w nią coś swojego. Jeden umie grać, drugi się modlić, jeszcze inny rozmawiać z ludźmi, itd. Wszyscy razem tworzymy wielkie dzieła, uzupełniając się nawzajem. Dzięki temu możemy rozpoznawać, jakimi darami mamy służyć wspólnocie i je rozwijać.

W ostatnim czasie dane było mi uczestniczyć w rekolekcjach weekendowych, które były poświęcone Duchowi Świętemu. Usłyszałam tam następujące słowa: Każdy ludzki potencjał i zdolność może stać się darem Ducha Świętego, jeśli tylko będzie wykorzystany w Duchu Bożym. Stały się one dla mnie potwierdzeniem moich przemyśleń dotyczących darów Ducha Świętego i tego, że to my w swoim myśleniu często ograniczamy Jego możliwości działania w naszym życiu i obdarowywania nas.
Święty Jan w Apokalipsie pisze: A  uch i Oblubienica mówią:«Przyjdź!» A kto słyszy, niech powie:«Przyjdź!» I kto odczuwa pragnienie, niech przyjdzie, kto chce, niech wody życia darmo zaczerpnie (Ap 22,17). To zachęta dla nas, byśmy nie czekali biernie, aż Duch Święty przyjdzie i wyleje na nas zdroje łask, ale wołali o nie dla nas i naszych bliskich. kto odczuwa pragnienie, niech przyjdzie! To uświadamia mi, że nie muszę całe życie jedynie być spragniona, że Duch Święty ugasi moje pragnienie, jeśli Go o to poproszę. Bo dary są także dla mnie. Nie, jak wspominałam na początku, odległe, dla mnie nieosiągalne, ale w zasięgu mojej ręki. Wystarczy, że ją tylko wyciągnę.

Emilia Boniewicz

artykuł pochodzi z Magazynu Chrześcijańskiego Hbr 4,12

Czytany 7074 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 grudzień 2015 11:07
Etykiety
Share this article

About author

Emilia Boniewicz
Zaloguj się, by skomentować

STREFA WIDZA

  • VOD - oglądaj
  • Jezus na Stadionie 2015 PROMO
  • Jezus na Stadionie 2015 RETRANSMISJA
  • Kazania, konferencje, nauczania
  Niedziela Uwielbienia, luty 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, luty 2017, Katedra
  Niedziela Uwielbienia, luty 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, luty 2017, Katedra
  Niedziela Uwielbienia, styczeń 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, styczeń 2017,
  Niedziela Uwielbienia, styczeń 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, styczeń 2017,
  Niedziela Uwielbienia, grudzień 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, grudzień 2016,
  Niedziela Uwielbienia, listopad 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, listopad 2016,
  Niedziela Uwielbienia 13 listopada 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania 13 listopada
  Niedziela Uwielbienia 9 października 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania 9
  Niedziela Uwielbienia 9 października 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania 9
  Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra warszawsko-praska   Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra
  Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra warszawsko-praska   Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra
  Wieczór Chwały 17 kwietnia 2016, Katedra warszawsko-praska   Wieczór Chwały 17 kwietnia 2016, Katedra
  • 1
  • 2
  • 3
Top