Artykuły

Ja jestem chlebem żywym

Dużo się mówi w mediach na temat zdrowego odżywiania. W telewizji mamy prawdziwy wysyp programów kulinarnych, w sieci możemy przeglądać setki blogów kulinarnych, na licznych forach niekończące się dyskusje na temat wszelakiej maści diet. Wiadomo, że bez pożywienia nasze ciało nie funkcjonuje i przy jego braku po około 2-3 tygodniach umiera.

W obiegowym języku czasem mawia się, że jesteś tym, co jesz, czym się karmisz. Nie podlega wątpliwości to, że sprawa odżywiania jest kluczowa dla naszej egzystencji. A jednak głodny Jezus, kuszony na pustyni podczas 40-dniowego postu, mówi do kuszącego Go szatana, gdy ten namawia Go do cudownego przemienienia kamieni w chleb: „Napisane jest: Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych” (Mt 4,4) A zatem Bóg, który kocha nas i podtrzymuje nasze życie w istnieniu, wskazuje, że do pełni życia nie wystarczy nam zwyczajne pożywienie. Sam chleb (czyt. pokarm), choćby był w najbardziej wyrafinowanej postaci, przygotowywany z wszelakiej maści dodatkami, nie da nam pełni życia, nie da nam prawdziwego szczęścia. A zatem, czym się karmię na co dzień nosząc w sercu pragnienie bycia szczęśliwą czy szczęśliwym? Czym karmię moje uszy, moje oczy, moje serce, mój umysł i ciało? Czy to wszystko, czym napełniam siebie, daje mi zbawienie, nadaje sens mojemu życiu? Gdzie mam szukać właściwego pożywienia? Co mam jeść, by być prawdziwie żywą? Żywą nie tylko przez chwilę, ale zawsze.


Jezus daje bardzo konkretną odpowiedź: „Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.” (J 6, 53-56)
Pan Jezus wyraźnie wskazuje, że nasz zwyczajny pokarm nie jest prawdziwy w pełnym tego słowa znaczeniu. Ostrzega nas, że jeżeli nie będziemy karmić się Jego Ciałem i Krwią, nie będziemy właściwie nakarmieni, nie będziemy syci, ani nie będziemy mieli źródła siły do walki z przeciwnościami, ze złem, z chorobami i śmiercią. Dlatego ustanowił sakrament Eucharystii podczas ostatniej wieczerzy.

Katechizm Kościoła Katolickiego (KKK) tak poucza o Eucharystii: „Eucharystia jest centrum i szczytem życia Kościoła, ponieważ Chrystus włącza Kościół i wszystkie jego członki do swojej ofiary uwielbienia i dziękczynienia, złożonej raz na zawsze Ojcu na krzyżu. Przez tę ofiarę Chrystus rozlewa łaski zbawienia na swoje Ciało, którym jest Kościół.

Celebracja Eucharystii obejmuje zawsze: głoszenie słowa Bożego, dziękczynienie składane Bogu Ojcu za wszystkie Jego dobrodziejstwa, a zwłaszcza za dar Jego Syna; konsekrację chleba i wina oraz uczestniczenie w uczcie liturgicznej przez przyjmowanie Ciała i Krwi Pana.” A zatem, podczas Mszy świętej, jeśli uczestniczymy w niej świadomie i w pełni, jesteśmy karmieni prawdziwym pokarmem: Słowem Bożym, Ciałem i Krwią Jezusa Chrystusa, a w konsekwencji jednoczymy się z Bogiem i z całym Kościołem (Mistycznym Ciałem Jezusa).

W czasie przeistoczenia kapłan wypowiada słowa Jezusa z ostatniej wieczerzy: „Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy: to jest bowiem Ciało Moje, które za was będzie wydane.” (Mt 26,26; Mk 14,22; Łk 22,19; 1Kor 11,24); „Bierzcie i pijcie z niego wszyscy: to jest bowiem kielich krwi Mojej nowego i wiecznego przymierza, która za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. To czyńcie na moją pamiątkę”. (Mt 26,27–28; Mk 14,24; Łk 22,20; 1Kor 11,25)
Jezus Chrystus składa siebie samego jako ofiarę przebłagalną za grzechy każdego z nas. Msza święta jest uobecnieniem tej ofiary, którą Chrystus złożył Ojcu raz na zawsze na krzyżu za całą ludzkość. Dlatego, kiedy jednoczymy się z Bogiem w Komunii Świętej, przyjmujemy łaskę zbawienia, nasze grzechy zostają zmazane, zostajemy obmyci Krwią Zbawiciela.

Kiedy po wielu latach stosowania „diety tego świata” ‒ „diety bez Jezusa” ‒ Jezus przemienił moje serce, odczułam ogromny głód Eucharystii. Aby zaspokoić długo niekarmioną duszę i ciało, zaczęłam uczestniczyć codziennie we Mszy Świętej. Kiedyś wydawało mi się niewyobrażalne to, że niby ja miałabym chodzić codziennie do kościoła, to była dla mnie jakaś niepotrzebna nadgorliwość czy wręcz dewocja. Dziś zdumiewa mnie fakt, że mogłam tak łatwo rezygnować z najcudowniejszej uczty, na jaką zaprasza nas Bóg. Uczty, w której dostaję odpowiedzi na swoje pytania, rozwiązania wielu problemów, pokój, radość i ufność w sercu, a nade wszystko przemieniającą mnie Miłość Boga. Zapraszam każdego, bez wyjątku, bo wszyscy jesteśmy tam mile widziani. Jedyne, czego Bóg od nas oczekuje, to przyjść i przyjąć Jego dary.

Hanna Chrzczonowicz
artykuł pochodzi z Magazynu Chrześcijańskiego Hbr 4,12

Czytany 5014 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 grudzień 2015 11:46
Etykiety
Share this article

About author

Hanna Chrzczonowicz

Najnowsze od Hanna Chrzczonowicz

Zaloguj się, by skomentować

STREFA WIDZA

  • VOD - oglądaj
  • Jezus na Stadionie 2015 PROMO
  • Jezus na Stadionie 2015 RETRANSMISJA
  • Kazania, konferencje, nauczania
  Niedziela Uwielbienia, luty 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, luty 2017, Katedra
  Niedziela Uwielbienia, luty 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, luty 2017, Katedra
  Niedziela Uwielbienia, styczeń 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, styczeń 2017,
  Niedziela Uwielbienia, styczeń 2017, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, styczeń 2017,
  Niedziela Uwielbienia, grudzień 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, grudzień 2016,
  Niedziela Uwielbienia, listopad 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania, listopad 2016,
  Niedziela Uwielbienia 13 listopada 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania 13 listopada
  Niedziela Uwielbienia 9 października 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania 9
  Niedziela Uwielbienia 9 października 2016, Katedra warszawsko-praska   Niedziela Uwielbiania 9
  Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra warszawsko-praska   Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra
  Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra warszawsko-praska   Wieczór Chwały 19 czerwca 2016, Katedra
  Wieczór Chwały 17 kwietnia 2016, Katedra warszawsko-praska   Wieczór Chwały 17 kwietnia 2016, Katedra
  • 1
  • 2
  • 3
Top