Wydrukuj tę stronę

Artykuły

Nieprawdopodobne #5 - Skąd to się wzięło?

Przychodzi kobieta z dzieckiem do logopedy. Jej córka ma wadę wymowy. Lekarz przeprowadza badanie i nieukrywaną irytacją mówi do matki: proszę pani, córka ma lewo i prawo stroną wadę wymowy, seplenienie, skrzywienie języka…i wylicza kilka jeszcze wad, a zdziwiona matka sama sepleniąc pyta: „a skąd to mo?”.

 Jak już jesteśmy w temacie lekarsko – chorobowym to muszę przyznać się do czegoś…podsłuchiwałam, naprawdę to robiłam, siedząc w poczekalni, podsłuchiwałam jak ludzie jeden do drugiego opowiadali o tym, jak są znerwicowani, zestresowani, w depresji, permanentnym smutku, że muszą brać leki na uspokojenie, wyciszenie, bo nie są w stanie nad sobą zapanować. I wtedy na ustach pojawia się to samo zadziwienie i pytanie: a skąd to mo? W Biblii Bóg 365 razy mówi słowa: „nie bój się”. To przypadek? Nie sądzę. To jak zapewnienie, że Bóg nad wszystkim panuje, mówiąc językiem młodzieżowym „ogarnia” nie tylko moje życie, ale ten cały świat i wszechświat. A my nadal bierzemy tabletki na uspokojenie, depresję, często właśnie Bogu przypisując te stany chorobowe, szumnie twierdząc, że to „wola Boża”. Na jednym z portali społecznościowych zauważyłam taki obrazek z napisem: „nie narzekaj, że Bóg milczy, jeśli twoja Biblia jest zamknięta.” No właśnie. Wielu chrześcijan z żalem, czy też zazdrością patrzy na tych, do których Bóg mówi. Często zadają nam pytania: jak słyszeć Boga? Czy faktycznie Bóg ma jakąś dla mnie wiadomość? Czasami na niedzielnych mszach parafialnych aż mnie skręca (nie fizycznie, ale mam taki wewnętrzny skręt), że jak to możliwe, że ludzie Go nie słyszą, skoro On całymi zdaniami do nas w liturgii mówi. I wychodzą z kościoła zawiedzeni, że Bóg jest tak daleko, ma tam w niebie swoje życie, a my tu biedni musimy jakoś wegetować. Jeśli w Biblii 365 razy (czyli dokładnie tyle ile jest dni w roku) powtarzają się słowa: „nie bój się”, to znaczy, że Bóg wie, że te słowa są nam potrzebne. Ciągłe lęki, które nas często paraliżują, blokują na działanie, nieustanne zamartwianie się, co będzie, jak będzie i czy w ogóle będzie, zabiera wszelką radość i pokój. Jezus po swoim zmartwychwstaniu pierwsze słowa, jakie kieruje do Apostołów to: „pokój z wami.” Oni właśnie w wieczerniku siedzieli sparaliżowani, zaryglowani i totalnie w niemocy, by coś zrobić, zmienić, więc Jezus wchodzi mimo drzwi zamkniętych i daje im pokój (spokój), taki, jaki świat dać nie może. To jest ta różnica, że Bóg nie tylko ma moc usunąć skutki lęku, ale przede wszystkim ich przyczyny.

Pewien mężczyzna pracował za granicą na budowie. Było mu bardzo ciężko nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim duchowo. Daleko od rodziny, od rana do wieczora w pracy, w ciągłym lęku, czy ta praca będzie, czy zapłacą, czy coś złego tam się nie stanie. Kiedy z nim często rozmawiałam w żaden sposób nie umiałam go umocnić, czy pocieszyć. Oczywiście słyszałam mocno i wyraźnie słowa Boga, który mówił mi: „powiedz mu, żeby czytał moje słowo”, ale przez dłuższy czas przekonywałam Jezusa, że ten człowiek pewnie nie ma Biblii, poza tym nie będzie miał ani czasu, ani ochoty by ją czytać. W końcu Bóg jak to Bóg trwał przy „swoim”, więc ja cicho i nieśmiało głosikiem jak ze studni zaproponowałam temu mężczyźnie:
-weź Pismo święte i zacznij czytać. Wierzę, że Bóg będzie cię przez nie prowadził.
A on mi odpowiada:
- Ale ja mam ze sobą tylko Nowy Testament.
Myślałam, że się w głos rozpłaczę, ponieważ byłam głęboko przekonana, że on Pisma świętego tam za granicą, na budowie nie ma.
- Super, to zacznij je czytać i słuchaj, Bóg będzie do Ciebie mówił.
Po tygodniu do niego dzwonię, pytając jak się czuje. Odpowiada mi rozpromieniony:
- Wspaniale. Czuję jak coś we mnie „od wewnątrz, od środka” się zmieniło. Powoli ustępuje ciągły lęk, który mnie nie opuszczał przez wiele lat i jestem spokojniejszy. Wiesz – mówi dalej- ja wielu słów z Biblii nie rozumiem, ale samo czytanie daje mi ukojenie. I końcowe zdanie mnie kompletnie rozczuliło:
- Magda, dlaczego mi o tym wcześniej nie powiedziałaś, że Bóg przez Pismo święte może do mnie mówić?

No cóż, dobrze, że rozmawialiśmy przez telefon, bo przynajmniej nie było na mojej twarzy widać zmieniających się kolorów zadziwienia i zawstydzenia.
Lęk jest przyczyną wielu chorób. To on nas wprowadza do zamknięcia, więzienia, które nas blokuje i nie pozwala żyć w wolności. Bóg jest specjalistą od przychodzenia do takich sytaucji mimo drzwi zamkniętych, po to, by dawać ukojenie, wyciszenie. Na koniec, dedykacja. Psalm 131. Przeczytaj, pozwól, by Słowo Boga Cię przeniknęło i pozwól się otulić Jego miłością. To działa!

Panie, moje serce się nie pyszni
i oczy moje nie są wyniosłe.
Nie gonię za tym, co wielkie,
albo co przerasta moje siły.
Przeciwnie: wprowadziłem ład
i spokój do mojej duszy.
Jak niemowlę u swej matki,
jak niemowlę - tak we mnie jest moja dusza.
Izraelu, złóż w Panu nadzieję
odtąd i aż na wieki!

Magdalena Plucner

Czytany 5694 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 08 grudzień 2015 14:21
Share this article

About author

Magdalena Plucner
Zaloguj się, by skomentować