"Nieszpory z herbatą"

#19 - „Bogu chodzi o czystość serca”

Kolejna część tematu dotyczy nieczystości. Dotyczy rozpoznawania grzechów głównych w naszym życiu. Pozornie nieczystość jest oderwana od tego o czym pisałem wcześniej, ale tylko pozornie, bo obraz właściwy Boga jako Miłującego Ojca sprawia, że jesteśmy czyści, bo nie można połączyć tylko czystości ze sferą seksualną. To jest największe uproszczenie.

Ja nie chcę tutaj oczywiście usprawiedliwiać grzechów z szóstego przykazania, aczkolwiek one w hierarchii porządku, który daje nam Pan Bóg są na szóstym miejscu, a nie na pierwszym. To jest szóste przykazanie. Bogu chodzi o czystość serca. Można być czystym, jeśli chodzi o czystość seksualną, a nigdy nikogo nie pokochać, a wszystkich dookoła ranić. I co z tego, że ktoś mówi, że jest czysty? Gdyby jakaś siostra zakonna (to jest oczywiście przykład), miała nigdy nikogo nie pokochać, na wszystkich warczeć przez całe życie i szczycić się tym, że ona nigdy czystości nie złamała, to psu na budę takie powołanie! 

My jesteśmy powołani do miłości. Oczywiście w związku z tym ta czystość będzie obejmowała wszystkie sfery naszego życia, twoje życie społeczne, to czy ty w niedzielę wybierzesz się do Biedronki po sumie … Czy twoja czystość to będzie kwestia wiesz, oglądania filmów? Dzieci mówią: Proszę księdza, jak ja dorosnę to będę oglądać filmy dla dorosłych z moimi rodzicami. Są filmy dla dorosłych? Nie ma. Są filmy albo dobre albo złe. Co, pornografia jest dobra? Czy zabijanie masowe jest dobre? Co z tego, że tam napiszą, że film jest od osiemnastu lat. Jeżeli zachowuję czystość to rozciąga się to na kwestię mojej rodziny, moich relacji w rodzinie, tego, że ja chcę z nimi gadać, że ja chcę ich zapraszać do wspólnych posiłków. Ja się śmieję, że pracuję nad tym chyba już od ośmiu lat, żebyśmy wspólnie z moimi rodzicami jedli posiłki i zaczyna nam to wychodzić. Patrzę teraz na domy polskie to w większości nie ma stołów, bo nie ma czasu na to, żeby razem zjeść posiłek; to kiedy pogadać? Kiedy budować relacje? Lodówka jest tam, to idź sobie weź stary…

Fragment książki ks. Rafała Jarosiewicza pt. ,,Nieszpory z herbatą"

Czytany 14421 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 10 grudzień 2015 10:47
Share this article

About author

ks. Rafał Jarosiewicz
Zaloguj się, by skomentować
Top