"Nieszpory z herbatą"

#22 - „Unosząc się” dwadzieścia centymetrów nad ziemią…”.

Stary Testament: Izrael wychodzi z niewoli egipskiej; co robi szatan? Kombinuje na wszelki sposób, żeby ludzie nie uwierzyli w dobroć Boga, żeby przypomniało się im to, jak „smaczne były potrawy cebulowe...”. Cel jest jeden: doprowadzić do zazdrości! To co "było wcześniej" staje się punktem odniesienia. I co się wtedy dzieje? Ludzie zaczynają szemrać. Choć Bóg idzie przed nimi, a oni widzą Go i w noc, i w dzień… zaczynają „odchodzić”.

Popatrzmy na Nowy Testament - tym, którzy żyli później, tzn. w czasach objawienia się Syna Bożego (samoobjawienia się Boga), wcale im nie było łatwiej. Kiedy apostołowie ze swoim Mistrzem przemierzali kolejne miasta i wioski, to w nich rodziły się wątpliwości oraz pytania, które też były na gruncie zazdrości. One były pytaniami iście diabelskimi: Czy ten człowiek jest prawdziwie Synem Bożym? Czy On jest Mesjaszem? Jezus w pewnym momencie w Ewangelii św. Jana staje naprzeciw faryzeuszy i pyta się: "Za który z dobrych czynów chcecie Mnie ukamienować?" I co oni odpowiadają? Rozdział ósmy - "Za żaden z dobrych czynów my nie chcemy Cię kamienować". No za co chcą Go ukamienować? "Za to, że Ty, będąc człowiekiem, czynisz się równym Bogu". Nie wystarcza to, że Jezus na potwierdzenie tego odpuszcza grzechy, bo tylko Bóg może odpuszczać grzechy. Nie wystarcza, że uzdrawia fizycznie. Zazdrość każe odrzucić tę prawdę o Bożym Wcieleniu, o Bożej miłości… Jeżeli patrzymy na Nowy Testament i na czasy Mesjasza, przecież Jezus nie chodzi po wioskach, „unosząc się” dwadzieścia centymetrów nad ziemią i pozdrawiając wszystkich, machając przy tym ręką. Jezus nie mówił wprost: Zobaczcie, jestem Bogiem. On zachowywał się jak każdy człowiek. Pismo Święte nam tego nie pokazuje, że Jezus idzie do toalety… co nie oznacza wcale, że apostołowie widząc to, nie mieli problemów w rozpoznaniu w Nim Boga. 

Przeskakujemy 2000 lat później - do współczesności. Jezus, który obecny jest w chlebie i winie… On w tej delikatności i pokorze mówi o sobie: Jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata…

Fragment książki ks. Rafała Jarosiewicza pt. ,,Nieszpory z herbatą"

Czytany 16477 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 10 grudzień 2015 10:46
Share this article

About author

ks. Rafał Jarosiewicz
Zaloguj się, by skomentować
Top